Witamy na naszej stronie !!!
logo
woj. małopolskie, powiat gorlicki, gmina Moszczenica, Moszczenica 250, 38 - 321 Moszczenica, tel. (18)-35-41-007, sp.moszczenica@op.pl

Aktualizacja: 12.04.2008 r.

> O patronie

Bronisław Wanat

KALENDARIUM Z ŻYCIA

Urodzony 21 marca 1899 r. w Binarowej;

3 czerwca 1918 r. ukończenie Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Krośnie;

8 marca 1923 r. uzyskanie patentu na nauczyciela Szkół Podstawowych;

1918/19 - 1926/27 8 - letnia służba w szkolnictwie w Bieczu;

25 czerwca 1927 r. ukończenie Państwowego Wyższego Kursu Nauczycielskiego w Krakowie;

1 września 1929 r. objęcie kierownictwa Szkoły Podstawowej w Moszczenicy i pełnienie tej funkcji przez 35 lat;

1 września 1965 r. - przejście na emeryturę;

Zmarł 12 września 1983r.


- prezentacja multimedialna (zobacz)


ZASŁUGI

Srebrny Krzyż Zasługi Złota Odznaka za zasługi dla województwa nowosądeckiego Medal Komisji Edukacji Narodowej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

- kierował Szkołą w Moszczenicy w latach od 1 września 1929 do 1 września 1965 (35 lat),

- pozyskał w 1931 r. w Domu Ludowym 2 sale, do których przeniósł klasy z Domu Ubogich,

- bardzo dobrze współpracował z Wójtem i Radą Gminy,

- obok działającej Rady Szkoły powołał do istnienia Komitet Rodzicielski,

- prowadził ścisłą współpracę z rodzicami,

- organizował zbiórki pieniężne na cele charytatywne,

- urządzał festyny, poranki z okazji świąt i uroczystości państwowych i religijnych, Jasełka w celu pozyskania środków na zakup opału, pomocy naukowych, powiększanie księgozbioru biblioteki, wycieczek dla dzieci,

- był inicjatorem organizowania kursów rolniczych i dokształcania dorosłych,

- zorganizował w r. szkolnym 1935/36 Wiejski Uniwersytet Niedzielny Towarzystwa Szkoły Ludowej,

- z własnych funduszy w 1935 r. założył ogródek szkolny, w którym dzieci przez długie lata uprawiały warzywa i kwiaty,

- dzięki wieloletnim staraniom w 1936 r. utworzył klasę VII - ą co spowodowało zaszeregowanie 15 listopada 1937 r. szkoły w Moszczenicy do grupy szkół III stopnia (o większym prestiżu i większych wymaganiach),

- od 1 września 1942 r. do 15 stycznia 1945 r. prowadził tajne nauczanie (z zakresu historii i geografii),

- w czasie wojny był łącznikiem tajnej Komisji Kultury i Sztuki w Gorlicach na całą Gminę Łużna,

- w latach 1945 - 50 zorganizował 5 kursów dających możliwości 220 osobom ukończenia szkoły podstawowej oraz kilka kursów dla analfabetów,

- zainicjował i nadzorował długoletnią budowę szkoły,

- doposażał nową szkołę w pomoce naukowe, wzbogacał księgozbiór, kupował sprzęt szkolny,

- był inicjatorem i członkiem Komitetu Obchodów 600 - lecia założenia wsi Moszczenica,

- w 1945 r. został współzałożycielem Spółdzielni Samopomoc Chłopska,

- był wieloletnim radnym Gminy Moszczenica i Łużna,

- w 1957 r. założył dwuletnią Szkołę Przysposobienia Rolniczego i przez okres dwóch lat nią kierował.


Opracowała: mgr Teresa Wojnarska

powrót

Stowarzyszenie Oświatowe SYNERGIA
wykonał: mgr Waldemar Piotrowski© Copyright SP Moszczenica