Witamy na naszej stronie !!!
logo
woj. małopolskie, powiat gorlicki, gmina Moszczenica, 38 - 321 Moszczenica, tel. (18)-35-41-007, sp.moszczenica@op.pl

> Archiwum wydarzeń

20 czerwca 2008 r. - uroczyste
zakończenie roku szkolnego 2007/2008


Dzień Matki

W dniu 26. 05. 2008 roku odbyła się szkolna uroczystość z okazji Dnia Matki. Występ przygotowali uczniowie klas czwartych. Akademię uświetnił występ chóru szkolnego, pod opieką pana mgr Jana Wypaska. Mamy zostały poczęstowane symbolicznym pączkiem ufundowanym przez Radę Rodziców.

Opracowanie: mgr Alicja Ludwin, mgr Elżbieta Hudzik


Dzień Ziemi 2008

Dzień ZiemiW dniu 22 kwietnia 2008 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Uczniowie klasy VI b wraz z opiekunem szkolnego koła LOP przygotowali inscenizację pt. "Śmieciowy problem", na którą zostali zaproszeni: Pani Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie całej szkoły.

W czasie uroczystości przeprowadzona została III Edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej "EKO - KLASA 2008". Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Dzień ZiemiWyniki konkursu:

I miejsce - kl. V b i VI a,

II miejsce - kl. V a,

III miejsce - kl. IV a, IV b i VI b.

Opracowanie: opiekun koła LOP - mgr Renata Konieczny


SUKCESY

UKS przy Szkole Podstawowej w Moszczenicy pozyskał z Fundacji "Karol"
7 000 zł w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Kolejny raz udało nam się pozyskać środki z Programu English Teaching. Tym razem jest to kwota 20 000 zł.


Nauka pływaniaNauka pływania

Nauka pływania w naszej szkole odbywa się dzięki środkom gminnym w ramach programu profilaktyki uzależnień. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli wychowania fizycznego - mgr Szymona Łaś oraz mgr Krzysztofa Nowaka. W zajęciach bierze udział 60 uczniów z klas IV-VI, na których uczeń poznaje środowisko wodne, potrafi bezpiecznie się w nim poruszać oraz przebywać.


Wycieczka na Słowację

KatedraUczniowie naszej szkoły w dniach od 7 do 9 marca 2008 przebywali na Słowacji pod opieką Barbary i Witolda Bogdan. W czasie naszego pobytu odwiedziliśmy zaprzyjażnioną szkołę w Kurimie. Z okazji zbliżających się świąt złożyliśmy życzenia oraz przekazaliśmy piękny stroik.

meczPo wizycie w Kurimie udaliśmy się do Koszyc. Centrum starego miasta, katedra wywarły na nas wielkie wrażenie. Głównym celem było uczestniczenie w hokejowym meczu. Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć i przeżyć tak wielkie widowisko. Na hali było 8,5 tysiąca ludzi. Atmosfera nie do opisania.

Niebo nocąZ Koszyc udaliśmy się do Roztoky, miejsca naszego zakwaterowania. Tutaj nocą przez teleskopy obserwowaliśmy niebo. Syriusz, Jowisza, Merkury i inne planety były jak na dłoni.

Muzeum WojenneNastępny dzień to poznawanie Świdnika. Wspólnie z dziećmi ze Słowacji odwiedziliśmy Muzeum Wojenne, Muzeum Ziemi Ukraińskiej. Po obiedzie udaliśmy się do Skansenu. Tam też było wiele atrakcji. Przez cały czas pobytu mieliśmy same atrakcje np. dziewczęta dostały piękne kwiaty z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W czasie naszego pobytu odwiedzili nas poseł ze Świdnika, burmistrz z Jan Rubis z Giraltoviec z małżonką.

Opracowanie: mgr Barbara Bogdan


Zabawa choinkowa

Tańce - wygibańce28 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Od godziny 9:00 do 13:30 bawiły się dzieci klas I - III, a od 14:00 do 19:30 uczniowie klas starszych.

PrzebierańcyZabawę klas młodszych rozpoczęło przedstawienie p.t. "Kot w butach" przygotowane przez uczniów klasy III b pod opieką pani Janiny Szczerba. Do tańca przygrywał zespół Diament (Rafał Dobek, Tomasz Kupiec, Joanna Hudek).

bieg w workachWspaniałą zabawę urozmaicały konkursy przygotowane przez samorząd uczniowski oraz wędka szczęścia. Duże emocje wzbudził wybór najpiękniejszych strojów karnawałowych. Każdy "przebieraniec" otrzymał nagrodę.

Zabawa choinkowaO godzinie 14:00 rozpoczęła się impreza klas starszych przy muzyce granej z odtwrzacza. Tutaj również zabawę urozmaicały konkursy przygotowane przez członków samorządu uczniowskiego.

Opracowanie: mgr Katarzyna Gawlik


Podsumowanie I okresu bieżącego roku szkolnego

Dnia 25 stycznia odbył się apel na zakończenie I okresu roku szkolnego 2007/2008. Pani dyrektor Barbara Bogdan podsumowała pracę szkoły i osiągnięcia uczniów w formie prezentacji multimedialnej.

materiał podsumowujący


Dzień Babci i Dziadka

Kot w butach22 stycznia 2008 roku o godzinie13:30 w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Imprezę przygotowały klasy: I a,b i III b pod kierunkiem pań: Magdaleny Zielińskiej, Krystyny Tarsy i Janiny Szczerby.

PoczęstunekUroczystość uświetniły okolicznościowe wiersze, piosenki, tańce oraz przedstawienie "Kot w butach". Najzabawniejsza, pełna humoru i dowcipu okazała się scenka rodzajowa obrazująca współczesne życie dziadków. Wszystkim Babciom i Dziadkom wręczono laurki z życzeniami oraz drobne upominki.

Wędrówka Trzech Króli

Trzej królowieDnia 03. 01. 2008 r. w klasie I b odbyło się świąteczno - noworoczne spotkanie, którego gospodarzami byli uczniowie wraz z wychowawcą, a zaproszonymi gośćmi ich rodzice.

Trzej królowiePani Magdalena Zielińska zadbała o odpowiedni nastrój i świąteczną atmosferę spotkania. Dużo radości sprawiły rodzicom dziecięce zabawy, w których czynnie brali udział. Największą jednak atrakcją był wspólny śpiew kolęd i niekonwencjonalne przedstawienie opowieści o Wędrówce Trzech Króli.

Opracowanie: Magdalena Zielińska


Nowy Statut Szkoły

Od dnia 1 stycznia 2008 r. obowiązuje nowy Statut Szkoły Podstawowej im. Bronisława Wanata w Moszczenicy. Statut ten został przyjęty uchwałą Rady Pedagogicznej nr 70/2007/8 z dnia 11 grudnia 2007 r.


Boże Narodzenie 2007

Z życzeniamiJak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia, członkowie szkolnego koła PCK, udali się do nauczycieli emerytów mieszkających na terenie wsi Moszczenica. Zanosząc świąteczny stroik, złożyli w imieniu wszystkich Uczniów i Pracowników Szkoły Podstawowej w Moszczenicy świąteczno - noworoczne życzenia.

Można było zauważyć u Nich ogromną wdzięczność za pamięć i życzenia. Przekazali również serdeczne podziękowania i życzenia świąteczne Pani Dyrektor, Uczniom oraz wszystkim Pracownikom szkoły.

Opracowanie: mgr Maria Turek-Łaś

KurimaPrzed Bożym Narodzeniem, 21 grudnia 2007 r. pani dyrektor Barbara Bogdan udała się do zaprzyjażnionej szkoły w Kurimie na Słowacji z serdecznymi życzeniami świątecznymi i noworocznymi. Dyrektor Jan Śoltes był mile zaskoczony wizytą.

Jasełka21 grudnia 2007 r. uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność zobaczyć Jasełka wystawiane tradycyjnie, jak co roku, przez gimnazjalistów z Moszczenicy w Kaplicy św. Izydora. To piękne przedstawienie wywarło na widzach niesamowite wrażenie.


ProjektPodsumowanie projektu "Mowa jest srebrem, milczenie - złotem, język angielski - ... brylantem!".

Od lipca 2007 roku w naszej szkole realizowany był projekt pn. "Mowa jest srebrem, milczenie - złotem, język angielski - ... brylantem!". 19 grudnia 2007 nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu realizowanego w ramach Programu English Teaching.

Podsumowanie projektuAutorem i Fundatorem jest Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności "NIDA" w Nidzicy. Wsparcia finansowego udzielił Urząd Gminy w Moszczenicy. W podsumowaniu udział wzięli m.in. Wójt Gminy Moszczenica Jerzy Wałęga, przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty Witold Bogdan, native speaker - pochodzący ze Szkocji - Alistair MacIsaac.

Podsumowanie projektuCelem programu English Teaching było wspieranie działań na rzecz poprawy poziomu nauczania języka angielskiego, wyrównywanie szans edukacyjnych oraz jego promocja w środowisku lokalnym. Koordynatorem projektu była mgr Sylwia Żelazny. W pracy nad realizacją projektu zaangażowana była również nauczyciel języka angielskiego mgr Alicja Ludwin.

Podsumowanie projektuDzięki dotacji uzyskanej w ramach Programu English Teaching Small Grants szkolna biblioteka została wyposażona w różnego rodzaju materiały służące nauczaniu języka angielskiego, takie jak: programy multimedialne, płyty DVD i CD, plansze, tablice, telewizor, odtwarzacz DVD oraz radiomagnetofon, szereg słowników, repetytoriów, czytanek anglojęzycznych. Z tych środków zakupiono również nagrody dla laureatów wcześniej wymienionych konkursów.

Osoby zaangażowane w realizację projektu pragną podziękować Nidzickiej Fundacji Rozwoju oraz Wójtowi Gminy Moszczenica za jego współfinansowanie, dzięki któremu możliwe było wydanie kalendarza, folderu, szkolnych gazetek oraz zakup nagród.

Opracowanie: mgr Alicja Ludwin, mgr Sylwia Żelazny


Mikołajki

MikołajkiDnia 6 grudnia 2007 roku w szkole odbyły się tradycyjne mikołajki. Każdą klasę odwiedził święty Mikołaj w towarzystwie księdza Bartłomieja oraz aniołków i diabełków. Wszyscy uczniowie otrzymali paczki zakupione z funduszu Rady Rodziców a przygotowane przez członków Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Katarzyny Gawlik.

MikołajkiOpracowanie: mgr Katarzyna Gawlik

Akcja ,,Zostań Świętym Mikołajem"

W tym roku już po raz czwarty Szkoła Podstawowa w Moszczenicy przyłączyła się do akcji organizowanej przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, oraz Senatora RP Stanisława Koguta. Przeprowadzeniem tej akcji w naszej szkole zajęło się szkolne koło PCK.

W listopadzie została przeprowadzona zbiórka zabawek dla najbardziej potrzebujących dzieci z regionu powiatów gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego. Zebraliśmy trzy duże paczki, w których były nie tylko zabawki ale również gry planszowe oraz przybory szkolne. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować dzieciom i ich rodzicom za pomoc i często zakup nowych zabawek czy przyborów szkolnych. Całość została zawieziona do Stróż.

MikołajkiFinał Akcji odbył się 8 grudnia 2007 o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej w Stróżach. Wyjazd dzieci z naszej gminy został zorganizowany dzięki panu wójtowi Jerzemu Wałęga, który poparł naszą akcję i dzięki czemu mieliśmy zasponsorowany przejazd.

Z naszej szkoły pojechało 10 dzieci wraz z dwoma opiekunami. Taka sama liczba dzieci przyłączyła się do nas ze Szkoły Podstawowej w Staszkówce.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele rządu, zostały również przekazane pozdrowienia i podziękowania dla Organizatorów od prezydenta Polski pana Lecha Kaczyńskiego. Licznie przybyli również sponsorzy, których nie sposób tu wymieniać.

MikołajkiUczestniczyliśmy w występach grup tanecznych oraz przedstawieniach przygotowanych przez dzieci przedszkolne i szkolne. W szczególny sposób wszystkich obecnych na sali zabawiały siostry zakonne dominikanki z Białej Niżnej. Włączały wszystkie dzieci do zabawy oraz wspólnego śpiewu. Na zakończenie całego spotkania wszystkie dzieci, a było ich ok.1000, otrzymały prezenty, które zostały rozdane oczywiście przez prawdziwego Świętego Mikołaja.

Oprócz zebranych zabawek w przygotowanych prezentach znajdowały się również słodycze, owoce oraz inne ,,gratisy" podarowane przez sponsorów.

Zostaliśmy również poczęstowani pysznymi pączkami oraz gorącą herbatką.

Opracowanie: Opiekun szkolnego koła PCK - mgr Maria Turek-Łaś


Góra Grosza 2007

Góra GroszaW tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Bronisława Wanata w Moszczenicy przyłączyła się do akcji ,,Góra Grosza". Celem akcji, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własnš rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, kwalifikowanych rodzin zastępczych czy pogotowi rodzinnych. Patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przez cały listopad członkowie szkolnego koła PCK pod nadzorem opiekuna, prowadzili zbiórkę monet groszowych oraz innych nominałów. Dnia 30 listopada 2007 zebrane pieniądze zostały przeliczone w obecności sześciu członków koła oraz opiekuna szkolnego koła PCK p. Marii Turek-Łaś i p. Krystyny Tarsa. W sumie zebrano 122 złote. Sporządzony został również protokół. Następnie odpowiednio zapakowane pieniążki wraz z protokołem, zostaną przekazane konwojentowi.

Pragniemy serdecznie podziękować każdej osobie, która dołożyła do tej akcji chociaż jeden grosz! Wszystkie pieniądze uzbierane w ,,górę grosza" mogą przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od domu rodzinnego, od najbliższych.

Opracowanie: mgr Maria Turek-Łaś i mgr Krystyna Tarsa


English Teaching 2007

KonkursW dniu 23 listopada 2007 roku w ramach realizacji projektu English Teaching 2007 odbyły się w naszej szkole dwa konkursy z języka angielskiego. Uczestnikami konkursów byli uczniowie klas IV - VI ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy i Staszkówki. W konkursach wzięło udział 22 uczniów - 7 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Staszkówce i 15 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy.

Konkurs gramatyczno - leksykalny odbył się o godzinie 10.00. Uczniowie wypełniali testy w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV, klasy V i klasy VI.

Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii odbył się o godzinie 11.00.

W ramach projektu odbył się także konkurs plastyczny pod tytułem: "Najpiękniejsze zakątki Wielkiej Brytanii". Uczniowie mieli za zadanie wykonać prace indywidualne w formacie A4 lub A3, dowolną techniką.

Opracowanie: mgr Alicja Ludwin, mgr Sylwia Żelazny


Dzień Niepodległości w naszej szkole

Wieczór poetycki

"Wiem tylko nieodzowna, a prosta jak chleb, na który trzeba co dzień zarobić na nowo" - oto motto programu poetycko - muzycznego z okazji Święta Niepodległości, który został zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły w dniu 14 XI 2007 r. Spotkanie miało charakter wieczoru poetyckiego. W repertuarze znalazły się wiersze o tematyce patriotycznej m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, C. K. Norwida.

Scenariusz został opracowany przez panią Sylwię Żelazny oraz panią Jadwigę Grygę, które czuwały również nad przygotowaniem całej uroczystości. Stronę muzyczną przygotował pan Jan Wypasek, natomiast dekorację wykonały panie: Krystyna Tarsa, Janina Szczerba oraz Jadwiga Gryga.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycił Wójt Gminy pan Jerzy Wałęga, wizytator Kuratorium Oświaty pan Witold Bogdan. Na uroczystość przybyli również rodzice naszych uczniów.

Opracowanie: mgr Jadwiga Gryga


PasowaniePasowanie na ucznia

Jedną z ważniejszych uroczystości na terenie szkoły jest ślubowanie ślubowanie uczniów klas pierwszych, tzw. "Pasowanie na ucznia". Uroczystość ta wymagała opracowania scenariusza, przydzielenia ról poszczególnym uczniom oraz licznych prób doskonalących aktorskie umiejętności.

PasowanieDnia 30 października 2007 r. o godz. 8:30 odbyła się zaplanowana uroczystość. Składała się ona z części oficjalnej i części artystycznej. Dzieci pod przewodnictwem pani Alicji Ludwin śpiewały angielskie piosenki. Odbyło się również "Pasowanie na czytelnika" naszej biblioteki szkolnej. Tą część prowadziła pani Dorota Kozioł.

Dzieci otrzymały wiele upominków: od pani bibliotekarz - książeczki i zeszyty lektur oraz duży ołówek ze światełkiem odblaskowym; od wychowawczyni pamiątkowy dyplom ze zdjęciem dziecka; od grupy przedszkolaków - zakładki do książek.

Po zakończonej uroczystości odbył się wspólny poczęstunek na świetlicy szkolnej, zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.

Opracowanie: panie Krystyna Tarsa i Magdalena Zielińska


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 15 października 2007 roku odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej . Wszyscy pracownicy oświaty gminy Moszczenica oraz zaproszeni goście wzięli udział we Mszy świętej. Następnie z dużym zainteresowaniem wysłuchali koncertu śpiewaczki operowej - pani Alicji Rojek.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły podstawowej. Tutaj odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klas IV - VI pod kierunkiem pani Katarzyny Gawlik oraz pana Jana Wypaska. Święto to stało się okazją do wręczenia nagród wójta gminy dla wyróżniajšcych się nauczycieli.

Opracowanie: mgr Katarzyna Gawlik


Wycieczka do Krakowasmok

Dnia 13 października uczniowie naszej szkoły pod opieką pani dyrektor Barbary Bogdan wraz z kolegami ze Słowacji i Rożnowic udali się na wycieczkę do Krakowa.

WawelPrzewodnik oprowadził nas po Wawelu. Zwiedziliśmy: Katedrę, Groby królewskie, Dzwon Zygmunta.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Inżynierii Miejskiej. W muzeum wykonywaliśmy doświadczenia z fizyki. Budowaliśmy tamę, udało się nam zbudować most. Wiemy już jakie prawa z fizyki mają zastosowanie w życiu codziennym.

mostPotem udaliśmy się na Rynek. Sukiennice, Kościół Mariacki jak zwykle wywarły na nas niesamowite wrażenie.

W drodze powrotnej podejmowaliśmy próby komunikacji ze Słowakami.

Opracowanie: mgr Barbara Bogdan


Z życia klas pierwszychognisko

Tegoroczne klasy pierwsze naszej szkoły liczą 38 uczniów. Organizacja pracy w klasach młodszych powinna umożliwiać stopniowe przystosowanie się dziecka do nowych warunków życia i działania. Dlatego też nieodzownym elementem umożliwiającym taką organizację jest proces integracyjnego nauczania i wychowania. Odbywa się on m. in. poprzez różnorodne imprezy i uroczystości.

Jedną z nich było "Święto Pieczonego Ziemniaka", które miało miejsce dnia 19 września 2007 r. na ścieżce ekologicznej "Księży Las".

wyścigi w workach

Dzieci wraz z wychowawczyniami przeszły całą trasę ścieżki, odczytując po drodze umieszczone tablice (stanowiska). Przy ognisku dzieci spożywały upieczone kartofle oraz kiełbasę. Ogromną atrakcją były różnorodne konkursy, np. "obieranie ziemniaków na czas", "obieranie tak, aby obierka była jak najdłuższa", "co można zrobić z ziemniaków" lub "podaj przepis na potrawę zrobioną z ziemniaków". Wiele śmiechu i frajdy przyniosły wyścigi rzędów w workach.

Dużą pomoc okazali rodzice z trójek klasowych. Dzięki nim dzieci mogły wypić gorącą herbatę i poczęstować się smakołykami.

Opracowanie: wychowawczynie - Magdalena Zielińska i Krystyna Tarsa


Rajd na Słowacjęgejzer

W dniach od 14 do 17 września 2007 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką dyrektor szkoły mgr Barbary Bogdan udała się na rajd na Słowację. W rajdzie tym wzięli udział również uczniowie z Rożnowic pod opieką mgr inż. Witolda Bogdana." wspinaczka

W pierwszym dniu zwiedziliśmy Preszów, Levoczę. Podziwialiśmy gejzer w Siwej Brodzie.

prawie na górzeNa drugi dzień wyruszyliśmy na malowniczą trasę Przełomu Hornadu. Wspinanie po drabinkach dostarczyło nam wiele wrażeń. Dotarliśmy do Klasztoriska. nad wodąStąd podziwialiśmy wspaniałe widoki na Słowacki Raj oraz na Tatry.

Kolejny dzień, to zmaganie się z trudną trasą Sucha Bela. Wspinanie po drabinkach wzdłuż np. Miniowych wodospadów czy Okienkowego wodospadu było dla nas wielkim wyzwaniem.na drabinkach

W ostatnim dniu rajdu udaliśmy się w Słowackie Tatry. Miejscami docelowymi były: Stirbskie Pleso oraz Stary Smokowiec.

Słowacki RajOpracowanie: mgr Barbara Bogdan

Tatry

powrót

Stowarzyszenie Oświatowe SYNERGIA
wykonał: mgr Waldemar Piotrowski© Copyright SP Moszczenica